Strategia Rozwiązywania Problemu Bezdomności w Łodzi

W dniu 21.02.2024. podczas sesji Rady Miejskiej została jednogłośnie w formie uchwały przyjęta Strategia Rozwiązywania Problemu Bezdomności w Łodzi na lata 2024 – 2030, opracowana przez Radę ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności przy Prezydent Miasta Łodzi.

Interdyscyplinarnym zespołem pracującym nad aktualnym kształtem Strategii (kilkadziesiąt osób reprezentujących kilkanaście różnych podmiotów) kierowała dr Małgorzata Kostrzyńska z Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji UŁ.  Wśród członków zespołu byli reprezentanci organizacji pozarządowych, jednostek Urzędu Miasta, Uniwersytetu Łódzkiego i same osoby doświadczające bezdomności – eksperci przez doświadczenie.

Strategia stanowi odpowiedź na potrzeby i przeszkody, jakie osoby doświadczające bezdomności napotykają na drodze wychodzenia z bezdomności. Zawarte w niej propozycje stanowią spójny, kompleksowy pomysł zmian systemowych na drodze deinstytucjonalizacji, pozwalający na realne i trwałe wyjście z bezdomności, zakończenie jej, zamiast mniej lub bardziej sprawnego zarządzania problemem.

To duży sukces Rady ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności, której dr Małgorzata Kostrzyńska jest wiceprzewodniczącą od 2021 roku i realna szansa na poprawę sytuacji osób doświadczających bezdomności w Łodzi.