AKTY PRAWNE W ZAKRESIE PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII
- art.327 ust.8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U z 2022 poz. 574 ze zm.)
- rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz.U z 2018 poz. 1881)
- Zarządzenie nr 113 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 27.08.2024 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu określającego tryb przeprowadzenia postępowania w sprawie nostryfikacji stopni naukowych, postępowania w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie
- Treść regulaminu i załączniki
ZAŁĄCZNIKI
zał. nr 1 wniosek o przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego - dyplom mgr
zał. nr 2 oświadczenie o dacie i miejscu urodzenia
zał. nr 3 wniosek o przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego - dyplom dr.
zał. nr 4 wniosek o przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego - dyplom dr. hab.
zał. nr 5 oświadczenie o przeprowadzonym postępowaniu nostryfikacyjnym
zał. nr 6 wniosek o potwierdzenie ukończenia studiów na określonym poziomie
zał. nr 7 oświadczenie o ukończeniu studiów
Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów za granicą, zobowiązana jest do złożenia wniosku (załącznik nr 1, 3, 4 lub 6) w siedzibie Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, Łódź ul. Pomorska 46/48, budynek A, I piętro, pok. nr 112. Wraz z wnioskiem należy złożyć wymienione w regulaminie dokumenty.
PORÓWNANIE EFEKTÓW UCZENIA SIĘ I CZASU TRWANIA STUDIÓW
(W TYM PRAKTYK ZAWODOWYCH)
- W trakcie oceny merytorycznej wniosku i dołączonych (wymienionych powyżej) dokumentów, zespół ds. nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych za granicą oraz potwierdzania studiów na określonym poziomie dokonuje porównania programów studiów, uzyskanych efektów uczenia się, uprawnień zawodowych, odbytych praktyk, formy zaliczenia przedmiotów oraz liczby godzin.
- W związku z tym, iż w UŁ dyplom magistra pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej wydawany jest obecnie tylko i wyłącznie po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich, proces nostryfikacji na WNoW UŁ procedowany jest tylko w przypadku przedłożenia dyplomu magistra na kierunkach pedagogicznych, kształcących w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej po jednolitych studiach lub dyplomów licencjata i magistra, gdy oba stopnie studiów zostały uzyskane na kierunkach pedagogicznych, kształcących w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
- W związku z tym, iż w UŁ dyplom magistra psychologii wydawany jest tylko i wyłącznie po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich, proces nostryfikacji na WNoW UŁ procedowany jest tylko w przypadku przedłożenia dyplomu magistra psychologii po jednolitych studiach lub dyplomów licencjata i magistra, gdy oba stopnie studiów zostały uzyskane na kierunku psychologia.
- Na podstawie merytorycznej analizy wniosku i załączonych dokumentów, Zespół ds. nostryfikacji wskazuje warunki uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny z polskim dyplomem i tytułem zawodowym.
- W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów, Zespół ds. nostryfikacji może zobowiązać osobę do złożenia określonego egzaminu/egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.
- W powyższym przypadku, Zespół ds. nostryfikacji określa zakres treści, formę, miejsce i termin przeprowadzenia egzaminu/egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.
- Komisja UŁ ds. stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia na wniosek Zespołu ds. nostryfikacji, na drodze przyjęcia stosownej uchwały, wyznacza obowiązujący egzamin/egzaminy oraz skład komisji przeprowadzającej powyższy egzamin/egzaminy.
- O miejscu, terminie i formie egzaminu lub odbycia praktyk zawodowych, kandydaci ubiegający się o nostryfikację dyplomu, zostaną poinformowani drogą e-mail oraz listem poleconym przesłanym na adres wskazany we wniosku.
- Po zaliczeniu stosownego egzaminu/egzaminów i/lub praktyk zawodowych, sprawa nostryfikacji dyplomu ponownie staje na posiedzeniu Komisji Uniwersytetu Łódzkiego ds. stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia, celem dalszego procedowania.
WARUNKI I ZASADY DOTYCZĄCE PRZEPROWADZANIA EGZAMINU SPRAWDZAJĄCEGO EFEKTY UCZENIA SIĘ
- Do egzaminu mogą przystąpić jedynie osoby, których nazwiska znajdują się w protokole Zespołu ds. nostryfikacji dyplomów.
- Osoby, które nie dokonały opłaty nostryfikacyjnej w wyznaczonym terminie nie będą dopuszczone do egzaminu.
- Osoby przystępujące do egzaminu będą zapraszane na salę egzaminacyjną po zweryfikowaniu tożsamości, na podstawie dokumentu ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport).
- W czasie egzaminu zabronione jest używanie wszelkich pomocy oraz telefonów komórkowych, laptopów itp.
- Kandydat, który podczas egzaminu komunikuje się z innym Kandydatem lub korzysta z jakichkolwiek materiałów pomocniczych, zostanie usunięty z sali z negatywnym wynikiem egzaminu.
- Osoby nadzorujące przebieg egzaminu, mogą podczas jego trwania odpowiadać tylko na pytania dotyczące organizacji egzaminu, natomiast nie mogą udzielać odpowiedzi lub komentarzy dotyczących treści merytorycznych.
- Niezgłoszenie się Kandydata na egzamin jest równoznaczne z niezaliczeniem egzaminu i odmową uznania równoważności dyplomu.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
W przypadku:
- niestwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów (z uwzględnieniem wymaganych praktyk zawodowych) Przewodnicząca Komisji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia wystawia zaświadczenie, które stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz.U z 2018 poz. 1881),
- stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów (z uwzględnieniem wymaganych praktyk zawodowych), a następnie zdania wyznaczonego egzaminu/egzaminów i/lub uzupełnienia brakujących praktyk zawodowych Przewodniczący Komisji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia wystawia zaświadczenie, które stanowi załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania studiów na określonym poziomie (Dz.U z 2018 poz. 1881),
- stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów (z uwzględnieniem wymaganych praktyk zawodowych), a następnie niezdania wyznaczonego egzaminu/egzaminów i/lub nieuzupełnienia brakujących praktyk zawodowych Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia dokonuje odmowy uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą, za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu.
Komisja UŁ ds. stopni naukowych w dyscyplinach pedagogika i psychologia uznaje lub odmawia uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu w terminie 90 dni, od dnia złożenia wniosku, spełniającego wymagania formalne. Do terminu, o którym mowa powyżej nie wlicza się okresów wyznaczonych na:
- przedłożenie tłumaczenia dokumentów
- złożenie egzaminów lub odbycie praktyk zawodowych.
OPŁATY
Opłatę za przeprowadzenie postępowań, o których mowa w art. 327 ust. 4 i art. 328 ust. 4 ustawy, wnosi się w terminie 14 dni od dnia wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego niezależnie od rozstrzygnięcia, na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego na numer konta bankowego Uniwersytetu Łódzkiego (Zarządzenie nr 25 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 26.10.2020 r. w sprawie: wysokości opłaty, warunków i trybu zwolnienia z opłaty za przeprowadzenie nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów za granicą, potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie oraz wysokości opłaty i trybu zwolnienia z opłaty za przeprowadzenie nostryfikacji stopnia naukowego - tekst jednolity)
Pekao S.A. II/O Łódź 86 1240 3028 1111 0000 2822 2488
W tytule przelewu należy wskazać komisję do spraw stopni naukowych właściwą do przeprowadzenia danego postępowania. Opłata wynosi 4 685 zł. (Komunikat Prorektora ds. nauki Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 27.08.2024 r.w sprawie: wysokości wynagrodzeń w postępowaniach w sprawie nadania stopni naukowych oraz tytułu profesora oraz w postępowaniach nostryfikacyjnych)
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności, gdy przemawia za tym sytuacja materialna lub życiowa wnioskodawcy, może on być zwolniony w całości albo w części z opłaty za przeprowadzenie postępowania, o którym mowa w art.327 ust.4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U z 2022 poz.574). Wniosek o zwolnienie z opłaty, składa się do właściwej Komisji ds. stopni naukowych przed upływem terminu do jej wniesienia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności w nim wskazane. (Załącznik - wniosek o zwolnienie z opłaty)
Dokumentację gromadzi oraz obsługę administracyjną procedury prowadzi:
mgr Agnieszka Śliwerska;
telefon +48 42 665 57 20
e-mail: agnieszka.sliwerska@now.uni.lodz.pl
Wydział Nauk o Wychowaniu ul. Pomorska 46/48, budynek A, pokój 112