Na Wydziale Nauk o Wychowaniu w Katedrze Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się (24-25 XI 2023 r.) XII Międzynarodowa Daltońska Konferencja Naukowo – Implementacyjna.

Zorganizowaliśmy ją wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Dalton (Katarzyna Dryjas) oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dr hab. Renata Michalak prof. UAM, mgr Elżbieta Misiorna) Rozmawialiśmy o poszukiwaniu równowagi między wolnością a samowolą w grupie ponad dwustu uczestników (stacjonarnie i on-line).

Mimo pierwszych przymrozków uczestnicy rozkwitali podejmowanymi inicjatywami. Niezwykłym wzmocnieniem był udział Profesora Bogusława Śliwerskiego, który od ponad trzech dekad rozwija różne nurty pedagogiki alternatywnej. Myśl pulsuje i zatacza kręgi, obejmujące kolejne generacje nauczycieli akademickich i praktyków: dr hab. Jolanta Bonar prof. UŁ („Przygoda z klasą”), dr hab. Monika Wiśniewska-Kin, prof. UŁ, mgr Weronika Kisiel („Skuteczne zdziwienie”), dr Aleksandra Maj (Reggio Emilia), mgr Marta Kwella, mgr Agata Juljańska, mgr Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton), mgr Dorota Łapińska, mgr Monika Kuliberda, mgr Anna Topolska-Koziarska (Edukacja Demokratyczna Dmuchawiec).

Zapowiedziana tytułem konferencji równowaga wybrzmiała w nośnym wystąpieniu Hansa Wenke (Wenke Perspectief Niderlandy) „Wolność i odpowiedzialność razem czynią cuda” Freedom and responsibility together performe the miracle.