KIERUNEK: Metodyka wspomagania komunikacji językowej uczniów

O studiach

Studia są BEZPŁATNE - finansowane w całości przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i realizowane w oparciu o ramowy program ministerialny przez specjalistów z Wydziału Nauk o Wychowaniu, w ścisłej współpracy z Wydziałem Filologicznym UŁ.

Program studiów obejmuje następujące przedmioty:
•    Lingwistyka edukacyjna
•    Psycholingwistyka rozwojowa
•    Wybrane zagadnienia logopedii
•    Wybrane zagadnienia pedagogiki specjalnej
•    Podstawy edukacji włączającej
•    Podstawy metodyki nauczania w grupach zróżnicowanych
•    Wykrywanie i diagnozowanie indywidualnych potrzeb uczniów
•    Metodyka wspomagania komunikacji językowej
•    Metodyka wychowania językowego
•    Metodyka nauczania języków obcych przez dzieci z zaburzeniami komunikacji
•    Metodyka nauczania czytania
•    Metodyka rozwijania czytelnictwa
•    Metodyka komunikowania się z uczniami w grupie zróżnicowanej
•    Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego
•    Ćwiczenia w mówieniu ułatwiającym wielozmysłową percepcję i rozumienie wypowiedzi słownych
•    Metoda Fonogestów
•    Podstawy języka migowego
•    Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej
•    Zasady projektowania uniwersalnego w dydaktyce
•    Metodyka stosowania urządzeń wspomagających komunikowanie się
•    Seminarium problemowe

Studia kończą się przygotowaniem w ramach seminariów problemowych projektów opartych na indywidualnych i zespołowych badaniach pedagogicznych w działaniu i wymianie doświadczeń między słuchaczami. Projekty mają służyć rozwiązaniu praktycznych trudności dostrzeżonych w przedszkolach i szkołach, w których pracują słuchacze i są powiązane merytorycznie przedmiotami  realizowanymi w programie studiów. Zaleca się wspólne, zespołowe przygotowanie tych rozwiązań przy wsparciu promotorów.

Zachęcamy do udziału i prosimy o zapoznanie się ze szczegółami rekrutacji: ogłoszenie rekrutacyjne

2 semestry

Kierownik studiów

dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik, prof. UŁ– pedagog specjalna/surdopedagog, psycholog i logopeda

Sylwetka kandydata

Studia o charakterze doskonalącym adresowane są do aktualnie zatrudnionych nauczycieli wszystkich przedmiotów – szczególnie edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej oraz języka polskiego; do osób pracujących w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz średnich – zarówno pedagogów, jak i pedagogów specjalnych, także nauczycieli wspomagających i asystentów ucznia (asystentów – tylko w przypadku ukończenia studiów min. I stopnia). Studia mogą podjąć także logopedzi, psychologowie i pedagogowie szkolni. Od kandydatów wymagane jest zaświadczenie z miejsca pracy. Na studia będą przyjmowani absolwenci studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub studiów podyplomowych. Studia są bezpłatne - finansuje je w całości Ministerstwo Edukacji i Nauki.

WYMAGANE DOKUMENTY:

• odpis dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich, lub studiów podyplomowych – zgodnie z wymaganiami,
  • kwestionariusz osobowy,
  • podanie o przyjęcie na studia,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu w przedszkolu lub w szkole jako nauczyciel, asystent ucznia lub specjalista (logopeda, psycholog, pedagog, pedagog specjalny)

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem: Metodyka wspomagania komunikacji językowej uczniów

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata