SOCIAL CONNECTEDNESS – CONTEMPORARY CHALLENGES AND OPPORTUNITIES
Wspólne wystąpienie badaczy i studentek Wydziału Nauk o Wychowaniu na międzynarodowej konferencji w Salzburgu!
W dniach 23–26 czerwca 2025 r. w malowniczym Salzburgu odbyła się prestiżowa konferencja organizowana przez European Association of Schools of Social Work
Tematem przewodnim wydarzenia było: „Social Connectedness – Contemporary Challenges and Opportunities”
Z dumą informujemy, że nasz zespół w składzie:
- prof. Mariusz Granosik
- dr Anna Jarkiewicz
- prof. dr Johannes Kloha (TH Nürnberg)
studentki specjalności opieka i terapia: Anna Derendarz, Julia Dębicka, Malwina Golik oraz absolwentka pedagogiki społecznej – Marta Szymczak
reprezentował Wydział Nauk o Wychowaniu wystąpieniem w formie sympozjum pt.: „Connecting Social Work Education through Transnational Learning Concepts”
Sympozjum jest efektem bi-narodowego seminarium 🇵🇱🇩🇪 prowadzonego od roku akademickiego 2023/2024 przez prof. Mariusza Granosika, dr Annę Jarkiewicz i prof dr Johannesa Klohę– wyjątkowego projektu edukacyjnego łączącego studentów z Polski i Niemiec!
Jesteśmy dumni z zaangażowania naszej kadry i studentek w budowanie mostów międzykulturowych przez edukację!
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA STUDENCKA 2025 ZA NAMI!
W DNIACH 9–12 CZERWCA WYDZIAŁ NAUK O WYCHOWANIU TĘTNIŁ ENERGIĄ STUDENTÓW Z POLSKI, NIEMIEC I WALII!
Tematy przewodnie?
- Współczesne wyzwania pracy socjalnej
- Uczestnictwo społeczne młodzieży w demokracji
To był tydzień pełen inspirujących wykładów, kreatywnych dyskusji i międzykulturowych spotkań!
09.06 – prelekcje o pracy socjalnej w różnych kontekstach społeczno-kulturowych
10.06 – wizyta zagranicznych studentów w SP im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach – dziękujemy za serdeczne przyjęcie i niesamowite prezentacje uczniów!
11.06 – prezentacje wyników projektu YOUROPE nt. roli młodzieży w demokracji
12.06 – międzynarodowe zespoły studentów przedstawiły efekty małych projektów badawczych nt. pracy socjalnej w Polsce i Niemczech
Dziękujemy wszystkim studentom, prelegentom, nauczycielom i organizatorom za niesamowitą atmosferę i zaangażowanie!
Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!
Opieka merytoryczna nad młodymi badaczami w projekcie YOUROPE: dr Anna Jarkiewicz, dr Anita Gulczyńska
Kierownik projektu YOUROPE prof. Mariusz Granosik
Nauczyciele zaangażowani w realizację przedmiotu w ramach, których realizowane są małe projekty badawcze w Polsce i Niemczech: prof. Johannes Kloha, prof Mariusz Granosik, dr Anna Jarkiewicz
#KonferencjaStudencka2025 #YOUROPE #StudentPower #WymianaMiędzynarodowa #BangorUniversity #THOHM #UŁ #PracaSocjalna #Wychowanie #ByłoInspirować
VISIONARY ROADMAPS
W poniedziałek 19 maja na naszym Wydziale odbyło się spotkanie społeczności badaczy i badaczek tworzonej wokół projektu pt. „Visionary roadmaps: Crafting an Inclusive and Participatory European Democracy with Youth and Communities" /YOUROPE/. Projekt realizowany jest w ramach grantu Horyzont Europa, którego koordynatorem jest UŁ reprezentowane przez prof. Mariusza Granosika i dr Anitę Gulczyńską (Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji) oraz dr Annę Jarkiewicz (Katedra Badań Edukacyjnych) WNoW. (https://www.uni.lodz.pl/.../ul-koordynatorem-projektu...)
Link do strony projektu: https://yourope-project.eu/in-action/
https://www.wnow.uni.lodz.pl/aktualnosci/szczegoly/visionary-roadmaps
Uniwersytet Łódzki pełni rolę koordynatora projektu o wartości 4 mln euro w ramach Horyzontu Europa z pewnością wniesie znaczący wkład w rozwój nauki i technologii. Tego typu projekty zazwyczaj obejmują szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową oraz mogą prowadzić do innowacyjnych odkryć i rozwijania nowych kompetencji. Ta inicjatywa na pewno przyniesie korzyści zarówno uniwersytetowi, jak i większej społeczności badawczej.
Koordynatorem grantu jest dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ z Wydziału Nauk o Wychowaniu.
Informacje nt. projektu: https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/ul-koordynatorem-projektu-horyzont-europa-o-wartosci-4-mln-euro
Pierwsze spotkanie projektu Horyzont Europa z udziałem urzędników z Komisji Europejskiej, odbyło się w Brukseli w dniach 25.11. - 28.11. 2024 r.
CENTRUM INNOWACJI WIEDZY
ODDANIE GŁOSU MŁODYM: SPOTKANIE INAUGURACYJNE YOUROPE W BRUKSELI
Dlaczego nasze systemy demokratyczne mają trudności z dotarciem do młodych głosów? Pomimo posiadania opinii na temat kwestii, które kształtują ich życie, głosy młodych ludzi pozostają niewysłuchane w tradycyjnych procesach decyzyjnych. Dla wielu, zwłaszcza tych z niedostatecznie reprezentowanych społeczności, polityka wydaje się odległa i niedostępna lub po prostu nie dla nich. To wykluczenie nie dotyczy tylko głosowania - chodzi o brak możliwości wpływania na politykę, prowadzenia rozmów i czucia się naprawdę wysłuchanym.
Kiedy młodzi ludzie są pomijani, wszyscy tracimy. Demokracje tracą świeże pomysły, nowe perspektywy i energię potrzebną do sprostania wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego. Czas to zmienić.
To wizja stojąca za YOUROPE, projektem w ramach programu Horyzont Europa, który łączy 17 partnerów z całej Europy, aby stawić czoła temu wyzwaniu. Grupy zajmujące się prawami człowieka, instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje młodzieżowe i eksperci edukacyjni połączyli siły, aby na nowo wyobrazić sobie, w jaki sposób młodzi ludzie i ich społeczności angażują się w demokrację. Wykorzystując innowacyjne badania i działania kierowane przez społeczność (CLRA), YOUROPE będzie dążyć do wzmocnienia pozycji młodzieży, zwłaszcza tych często pomijanych, aby przewodzić zmianom w swoich społecznościach i dzielnicach, aż do kręgów decyzyjnych.
W dniach 26-28 listopada rozpoczęliśmy naszą podróż spotkaniem inauguracyjnym na Uniwersytecie Coventry w Brukseli. Spotkanie to było początkiem trzyletniej współpracy, podczas której partnerzy spotkali się twarzą w twarz, ustalili plany dotyczące pierwszych rezultatów i nawiązali współpracę z urzędnikami Komisji Europejskiej, aby zapewnić płynny start.
YOUROPE wyobraża sobie Europę, w której młodzi ludzie nie tylko siedzą przy stole, ale także prowadzą rozmowy. Razem mamy nadzieję wspierać budowanie demokracji, która jest inkluzywna, sprawiedliwa i reaguje na rzeczywiste wyzwania.