Z żalem zawiadamiamy, że zmarł 
dr hab. Marian Lelonek, prof. UŁ (1937 – 2023 zm. 28.10.)
pedagog, teoretyk i praktyk edukacji szkolnej (w szczególności: wczesnoszkolnej) i akademickiej, twórca koncepcji nauczania przyrody uczniów klas początkowych w Polsce.
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu, magistrant dwóch dyscyplin naukowych: przyrodniczej (magisterium w zakresie fizyki) i humanistycznej (doktorat w zakresie pedagogiki).
W Uniwersytecie Łódzkim przepracował 25 lat. Pracę rozpoczął od semestru zimowego (15.02) 1984 roku, a zakończył współpracę 30.09.2009 r. W ramach swojej działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej prowadził wykłady i seminaria magisterskie, a później również doktorskie z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej. Pracował także na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie. Był założycielem i rektorem pierwszej wyższej uczelni w dziejach Pabianic – Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej.
Pełnił wiele funkcji (w tym – naukowych), m.in. był:  przewodniczącym Komisji Programowej przy Ministerstwie Oświaty i Wychowania, członkiem Komisji Programowej przy Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego, członkiem Zespołu Pedagogiki Wczesnoszkolnej przy Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Kształcenia Nauczycieli, członkiem Rady Naukowej Instytutu Programów Szkolnych i Rady Naukowej Instytutu Kształcenia Nauczycieli, członkiem Rady Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma dla nauczycieli „ Życie Szkoły” i konsultantem naukowym czasopisma „Nauczanie Początkowe”. 
Zainteresowania naukowe Profesora Mariana Lelonka oscylowały wokół zagadnień kształcenia kandydatów na nauczycieli oraz doskonalenia czynnych zawodowo pedagogów, a także modernizacji systemu kształcenia, głównie w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Doświadczenia zawodowe stanowiły kanwę badań naukowych Profesora, prowadzonych z dbałością o wzajemne przenikanie się teorii i praktyki edukacyjnej.
Profesor Marian Lelonek jest autorem ponad 80 publikacji, w tym: monografii naukowych (np. cieszącej się dużą popularnością wśród nauczycieli i studentów książki Praca nauczyciela i ucznia w klasach I – III, WSiP, Warszawa 1990) oraz podręczników akademickich i szkolnych (np. pierwszego w Polsce podręcznika do nauczania przyrody dla uczniów klasy pierwszej U nas, z którego uczyło się aż 17 roczników dzieci). Twórczość naukowa Profesora w zakresie rozwoju pedagogiki wczesnoszkolnej w Polsce została wysoko oceniona w publikacji Nauki o wychowaniu w Polsce w XX wieku. Za osiągnięcia naukowo – badawcze Marian Lelonek otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego (pierwszego stopnia).
Zapamiętamy Profesora jako osobę spełnioną w życiu osobistym i zawodowym, ze znaczącym wkładem w dalszy ciąg historii badań naukowych poświęconych edukacji małego dziecka. Pracownika zaangażowanego i niezwykle obowiązkowego, Człowieka z zapałem i poczuciem humoru.