To be Spotted – studencki projekt przybliżający różnorodność społeczną

Grupa osób studiujących na 4. roku psychologii przybliża temat różnorodności, publikując w internecie swoje prace. Projekt „To be Spotted” jest nietypową forma zaliczenia zajęć „Różnorodność, równość i inkluzywność w bliskich związkach”, prowadzonych przez dr Martę Kucharską-Hauk w Instytucie Psychologii UŁ.

10-osobowy zespół publikuje w internecie zapisy rozmów i wywiadów z osobami tworzącymi codzienność. W ten sposób przybliżają temat różnorodności społecznej, a zarazem zaliczają zajęcia prowadzone przez dr Martę Kucharska-Hauk z Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Działanie jest wspierane przez RESET – Redesigning Equality and Scientific Excellence Together.

Dr Marta Kucharska-Hauk wyjaśnia:

Zależy mi na tym, aby moje zajęcia miały wymiar praktyczny, by te wszystkie prace, które są pisane i tworzone w ramach zajęć, nie szły do szuflady. Chciałabym, by żyły swoim zżyciem i było wykorzystywane.

Stąd wziął się pomysł na publikacje rozmów i wywiadów w mediach społecznościowych. Dzięki temu efekty pracy osób studiujących mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.  

Zespół projektowy tworzy 9 studentek i 1 student. Tak mówią o swoich działaniach:

Przybliżamy różnorodność kryjącą się w otoczeniu każdego człowieka. Rozmawiamy z ciekawymi osobami, aby lepiej zrozumieć bogactwo doświadczeń, preferencji, odmienność stylu życia. Różnorodność świadczy o wyjątkowości każdego człowieka. Nie ma dwóch takich samych ludzi i nigdy nie będzie. Bardzo ważna jest akceptacja tej różnorodności i prawo do wyrażania siebie – z poszanowaniem granic każdego człowieka.

„Pokazujemy różnice, by łączyć” to hasło, które przyświeca temu przedsięwzięciu. Publikując rozmowy w mediach społecznościowych, osoby studiujące wspierają proces oswajania różnorodności w społeczeństwie. 

W oswajaniu różnorodności istotna jest zmiana perspektywy – właśnie poprzez wsłuchanie się w drugiego człowieka. To bardzo poszerza horyzonty i podnosi naszą świadomość. Kluczowe jest to, żeby wysłuchać z otwartością, bez szukania kontrargumentacji.

– dopowiada dr Marta Kucharska-Hauk.

Spotkania, rozmowy i wywiady niekiedy mają charakter anonimowy. Są zamieszczane również w języku angielskim. Można je znaleźć na następujących stronach w mediach społecznościowych:

 

 

 

Materiał: Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ